WhatsApp Danışma Hattı
Gizle
► Arşiv
Kartepe Zirvesi’nde Göç ve İnsanlık Konuşuldu

26 Ekim 2018

Üniversitemizin de paydaşları arasında yer aldığı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Kartepe Zirvesi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun katılımıyla Kartepe Green Park Otel’de yapıldı.  

Bu yıl “Göç, Mültecilik ve İnsanlık” başlığıyla düzenlenen Kartepe Zirvesi’nde, dünyanın en büyük meselelerinden biri olan göç; üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve uluslararası organizasyonların deneyimleri, çalışmaları, tespitleri ve önerileri etrafında ele alındı.  

Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Fahameddin Başar ve Genel Sekreterimiz Alim Türkyılmaz’ın da katıldığı Zirve’de, Proje Yönetim Merkezi Koordinatörü Dr. Omca Altın “AB Ülkelerinin Güvenlik Kaygılarının Göçmen Politikalarına Etkileri” tebliğini sundu.

“21. yüzyıl hayal kırıklığıyla başladı”

Zirve’nin açılış konuşmalarını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan Eski Başbakanı George Papandreu, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger, BM Türkiye Mukim Koordinatörü Irene Vojackova Sollorano ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu gerçekleştirdi.

21. yüzyılın hayal kırıklıklarıyla başladığını söyleyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye’nin göç konusunu vicdanıyla yönettiğini belirtti.

“Kontrollü göç gerçekleştirilmeli”

Mültecilik ve göçün tek başına bir ülkenin ya da bir kurumun çözebileceği bir sorun olmadığını kaydeden Dış ilişkileri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, göçün büyük bir gerçek olduğunu ve kontrollü göçü gerçekleştirmeleri gerektiğini ifade etti.  

“Göç, Mültecilik ve İnsanlık” temasıyla toplanan Kartepe Zirvesi, 26-28 Ekim tarihleri arasında Kartepe Green Park Hotel’de gerçekleştirildi. Zirveye, Türkiye ve dünyadan çok sayıda bilim insanı, entelektüel, siyasetçi ve medya mensubu katıldı. Göç ve etrafındaki konular konferans, çalıştay ve panellerde çok yönlü bir perspektifle değerlendirildi. Zirvede elde edilen sonuçlar; bir önceki yılda olduğu gibi bildirgeye dönüştürülerek başta Birleşmiş Milletler olmak üzere dünyadaki pek çok politika yapıcı ve karar alıcı kurumla paylaşılacak.
 • http://fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/12018-10-26-05-16-58pm.jpg
  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu
 • http://fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/22018-10-26-05-16-58pm.jpg
  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu
 • http://fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/32018-10-26-05-16-58pm.jpg
  Kartepe Zirvesi
 • http://fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/42018-10-26-05-16-58pm.jpg
  Kartepe Zirvesi
 • http://fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/52018-10-26-05-16-59pm.jpg
  Genel Sekreterimiz Alim Türkyılmaz - Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Fahameddin Başar - Dr. Omca Altın
HIZLI MENÜ
Check Feel
Kalite
Yönetim Bilgi Sistemi
Akademik
Veri Yönetim Sistemi
SKS
Uluslararası
Ofis
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi
Kütüphane
İngilizce Hazırlık
Programı