FSMVÜ | Arapça Öğretiminin Metotları Tartışılıyor
► Arşiv
Arapça Öğretiminin Metotları Tartışılıyor

27 Kasım 2019

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi (FSMVÜ) İslâmi İlimler Fakültesi, İslâmi Eğitim, Bilim ve Kültür Organizasyonu (ISESCO) ve Granada Eğitim Kurumu iş birliği ile “Anadili Arapça Olmayanlar için Arapça Dil Becerileri Geliştirme Yöntemleri Çalıştayı” başladı.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahameddin Başar ve İslâmi İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Turan Arslan’ın açılış konuşmaları ile başlayan “Anadili Arapça Olmayanlar için Arapça Dil Becerileri Geliştirme Yöntemleri Çalıştayı” 30 Kasım’a kadar devam edecek.

Türkiye’de Arap dili eğitimi alanında görev yapanların eğitim ve öğretim becerilerinin geliştirilmesi,  bu alanda izlenilen yöntemlerin modern araç ve gereçlerle desteklenmesi ve tanıtımının yapılması amacıyla düzenlenen çalıştayda; ulusal ve uluslararası alandan üniversiteler ile imam hatip liselerinde görevli öğretim elemanları bir yandan deneyimlerini bir yandan da dil öğretme üzerine fikirlerini paylaşıyor.

“Arapça öğretimi için geliştirilen metotları duyuruyoruz”

Çalıştaya; Danimarka, Tunus ve Fas olmak üzere uluslararası alandan ve Türkiye’den birçok öğretim elemanı ve yöneticinin katıldığını dile getiren İslâmi İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Turan Arslan, “Arapça öğretiminin çeşitli konuları dört gün boyunca bu çalıştayda ele alınacak. Dünyada Arapça öğretimi için geliştirilen modern metotların ülkemizde duyurulması açısından önemli bir çalıştay. Çalıştayın sonuçlarını ilgililer ile daha sonra paylaşacağız.” diye konuştu.

İslâmi İlimler Fakültesi’nin Türkiye’deki ilk yüzde 100 Arapça eğitim veren fakülte olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Arslan, fakültede verilen eğitimi daha da geliştirmek adına bu tür çalıştayları önemsediklerini söyleyerek, “Fakültemizde yüzde 100 Arapça eğitim verilmeye başlandıktan sonra bu tutumumuz birçok üniversiteye örnek oldu. Çeşitli fakülteler de Arapça öğretimi yapmaya başladı. Arapça eğitimimizin niteliğini mezun öğrencilerimizden gelen haberlerle daha da iyi anlıyoruz. Öğrencilerimizin dil konusundaki gelişimleri takdir ediliyor. Bu da bizi sevindiriyor.” açıklamasında bulundu.

30 Kasım’a kadar devam edecek çalıştayda; Arapça eğitim veren kurumların deneyimlerinin birbirlerine aktarılması, eksiklerin belirlenerek giderilmesi, verimliliğin artırılması, ders dışı etkinlikler ile Arapça performansının geliştirilmesi, modern araç ve gereçlerin kullanımı gibi konularda bildiriler sunulacak.

 
 • http://fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/1-Kopyala2019-11-27-05-39-16pm.JPG
  Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Fahameddin Başar
 • http://fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/2-Kopyala2019-11-27-05-39-16pm.JPG
  İslâmi İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Turan Arslan
 • http://fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/3-Kopyala2019-11-27-05-39-16pm.JPG
  İslâmi İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Turan Arslan
 • http://fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/5-Kopyala2019-11-27-05-39-16pm.JPG
  Arapça Öğretiminin Metotları Tartışılıyor
 • http://fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/6-Kopyala2019-11-27-05-39-16pm.JPG
  Arapça Öğretiminin Metotları Tartışılıyor
 • http://fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/7-Kopyala2019-11-27-05-39-16pm.JPG
  Arapça Öğretiminin Metotları Tartışılıyor
 • http://fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/8-Kopyala2019-11-27-05-39-16pm.JPG
  Arapça Öğretiminin Metotları Tartışılıyor
HIZLI MENÜ
Strateji Geliştirme
Daire Bşk.
Kalite
Yönetim Bilgi Sistemi
Akademik
Veri Yönetim Sistemi
SKS
Uluslararası
Ofis
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi
Kütüphane
İngilizce Hazırlık
Programı