► Arşiv
Malezya'nın İş ve Akademi Dünyasından Ziyaret

10 Eylül 2018

Japonya merkezli iiTomo isimli grup tarafından organize edilen Türkiye ziyareti kapsamında, Malezya’nın; iş, eğitim, siyaset ve akademi çevrelerinden önemli isimlerin de aralarında bulunduğu 50 kişilik bir heyet Üniversitemizi ziyaret etti.

Malezya Turizm Bakanlığı İstanbul Ofisi Müdürü Zakariya Mohd Nani Bey koordinasyonunda Üniversitemizi ziyaret eden heyet, Rektörümüz Prof. Dr. Musa Duman, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Fahameddin Başar ve Edebiyat Fakültesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Zekeriya Kurşun tarafından Haliç Yerleşkesi’nde kabul edildi.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Rektörümüz Prof. Dr. Musa Duman, Türk Dünyası ve Malay Coğrafyasının ortak değerlerine dikkat çekerek, iş birliğinin önemini vurguladı.

Türk ve Malay dünyaları arasında 4 önemli birlik

Açılış konuşması sonrası Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Zekeriya Kurşun, Türk-Osmanlı Medeniyeti ve Malay Dünyası ile İlişkileri başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Kurşun, Türk Dünyası ve Malay Dünyası arasındaki ilişkileri incelerken 4 önemli faktörün belirleyici rol oynadığını belirtti. Her iki dünya arasında Asya Kıtası bağlamında bir Kıta Birliği, İslâm ekseninde bir Din Birliği, her iki dünya insanlarının aynı dönemde (11. yüzyıl) İslâm’ı kabul ettiği gerçeği üzerinden bakıldığında İslâm’ı anlama ve pratikte yaşama bağlamında bir Dini Anlayış Birliği ve 16. yüzyıl ile Hint Okyanusu ve çevresinde baş gösteren, Portekizliler ile başlayarak diğer sömürgeci güçlerle devam edegelen tehditlere karşı bir Strateji Birliğinin mevcut olduğunu ifade etti.

Soru cevap faslıyla devam eden sunum sonrası Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Osmanlı-Malay Dünyası Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin çalışmaları hakkında bilgi verildi. Program hediye takdimlerinin ardından sona erdi.
 • http://fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/FTHY59072018-09-11-10-41-10am.JPG
  Rektörümüz Prof. Dr. Musa Duman
 • http://fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/FTHY59132018-09-11-10-41-10am.JPG
  Malezya'nın İş ve Akademi Dünyasından Üniversitemize Ziyaret
 • http://fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/FTHY59262018-09-11-10-41-10am.JPG
  Malezya'nın İş ve Akademi Dünyasından Üniversitemize Ziyaret
 • http://fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/FTHY59492018-09-11-10-41-10am.JPG
  Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Zekeriya Kurşun
 • http://fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/FTHY59982018-09-11-10-41-10am.JPG
  Malezya'nın İş ve Akademi Dünyasından Üniversitemize Ziyaret
HIZLI MENÜ HAVA DURUMU
Check Feel
Kalite
Yönetim Bilgi Sistemi
Akademik
Veri Yönetim Sistemi
SKS
Uluslararası
Ofis
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi
Kütüphane
İngilizce Hazırlık
Programı