FSMVÜ | Görme Sorunu Yaşayan Mert için Özel Gözlük Üretildi
► Arşiv
Görme Sorunu Yaşayan Mert için Özel Gözlük Üretildi

2 Nisan 2019

Goldenhar Sendromu nedeniyle doğuştan görme sorunu yaşayan ve standart gözlük kullanamayan 5 yaşındaki Mert için ALUTEAM’de 3D teknolojisi kullanılarak özel gözlük üretildi.

Antalya’da yaşayan Mert Tanrıkulu, Goldendar Sendromu nedeniyle doğumundan bu yana görme sorunu yaşıyor. Mert’in bir kulağı da olmadığı için standart gözlükler yüz yapısına uymuyor. Kişiye özel gözlük tasarlayan Nish Atölye isimli gözlük markası, Mert’in rahatlıkla kullanabileceği bir gözlük tasarladı. Gözlüğün üretim süreci ise Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Alüminyum Test Eğitim ve Araştırma Merkezi’nde (ALUTEAM) gerçekleştirildi.

Sosyal sorumluluk bilinciyle projeler geliştiren ALUTEAM, Nish Atölye’nin tasarladığı gözlüğün üretimini üstlendi. Nish Atölye’nin kurucusu Ahmet Berberoğlu’nun Antalya Kepez’de yaşayan 5 yaşındaki Mert Tanrıkulu için tasarladığı gözlük, ALUTEAM mühendisleri tarafından 3D teknolojisiyle üretildi. Mert için ilk olarak üç boyutlu yüz taraması yapıldı. Ardından yüzüne özel bir gözlük tasarımı geliştirildi. Tamamlanan tasarım ALUTEAM’de bulunan laboratuvarlarda Seçici Lazer Sinterleme teknolojisi kullanılarak hayata geçirildi.

“Artık gözlüğü düşmeyecek”

ALUTEAM Tasarım ve Üretim Koordinatörü Cemal İrfan Çalışkan, sosyal sorumluluk kapsamında projede yer aldıklarını belirterek, endüstriyel yazıcılarla Mert’in yüzüne uygun ürettikleri gözlüğün kullanım rahatlığı sağlayacağını ifade etti.

Mert’in babası Celal Tanrıkulu ise oğlunun doğumundan itibaren görme sorunu yaşadığını söyleyerek, “Milyonda bir görülen bir hastalığa sahip oğlum. Oğlumun bir gözü hiç görmüyor, bir kulağı da yok. Bundan dolayı standart gözlükler yüz yapısına uymuyordu, düşüyordu. Bu kapsamda böyle bir gözlük yapıldı. Artık gözlüğü düşmeyecek ve bu sorunu yaşamayacak.” dedi.

Goldenhar Sendromu

Doğuştan gelen ve nadir görülen bir hastalık olan Goldenhar Sendromu; işitme, görme sorunlarına, omurga kusurlarına neden oluyor. Kişiye göre farklı seyreden Goldenhar Sendromu’nun tedavisinde yaşanan her sorun uzman kişilerin yol göstericiliğinde çözülmeye veya en aza indirilmeye çalışılıyor.
  • http://fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/NBLR00312019-04-02-05-14-30pm.jpg
  • http://fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/mert22019-04-02-05-14-41pm.jpg
HIZLI MENÜ
Strateji Geliştirme
Daire Bşk.
Kalite
Yönetim Bilgi Sistemi
Akademik
Veri Yönetim Sistemi
SKS
Uluslararası
Ofis
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi
Kütüphane
İngilizce Hazırlık
Programı