FSMVÜ | BETAM’ın Şeker Ölçüm Cihazına AB’den Destek
► Arşiv
BETAM’ın Şeker Ölçüm Cihazına AB’den Destek

4 Kasım 2019

Biyomedikal Elektronik Tasarım Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (BETAM) geliştirilen “Diyabetik Hastalara Yönelik Acısız ve Sürekli Terden Glukoz Ölçümü Yapan Giyilebilir Cihaz” projesi Avrupa Birliği H2020 SME Instrument Phase I kapsamında desteklenmeye değer görüldü.

BETAM Müdürü Doç. Dr. Sadullah Öztürk, BETAM araştırmacısı Saddam Heydarov ve Teknoloji Transfer Ofisi Uzmanı Çağrı Faydacı tarafından Elektrosens Sağlık ve Danışmanlık Hizmetleri A.Ş ile yürütülen “Diyabetik Hastalara Yönelik Acısız ve Sürekli Terden Glukoz Ölçümü Yapan Giyilebilir Cihaz” projesine Avrupa Birliği tarafından 50 bin Euro kaynak aktarılacak.

Proje kapsamında geliştirilen cihazla insan terinden günde 10 kez glukoz ölçümü yapılabiliyor. Cihaz, parmak delinerek kandan glukoz ölçümü yapan cihazlara alternatif olarak üretildi.

H2020 SME Instrument Phase I’e dünya genelinde yapılan 3.299 başvuru arasından desteklenen proje yüzdesi 8,7 olarak açıklanırken, Türkiye’den başvuran 130 proje arasından yüzde 1,5 oranında proje onay almıştır.

Şeker ölçüm cihazına üçüncülük ödülü

BETAM’da geliştirilen “Diyabetik Hastalara Yönelik Acısız ve Sürekli Terden Glukoz Ölçümü Yapan Giyilebilir Cihaz” üçüncülük ödülü ile medikal cihaz pazarına giriş yaptı.  Cihaz, Elektrik ve Elektronik İhracatçıları Birliğince düzenlenen “8. TET Ar-Ge Proje Pazarı”nda Akıllı Sağlık ve Medikal kategorisinde üçüncülük ödülü kazandı. Ödülü ekip arkadaşları adına BETAM araştırmacısı Saddam Heydarov aldı.

 

 

 

 
  • http://fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/EIS7S_GWkAM-DzJ2019-11-04-02-37-55pm.jpg
  • http://fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/EISdxw8XYAI4UjL2019-11-04-02-38-00pm.jpg
HIZLI MENÜ
Strateji Geliştirme
Daire Bşk.
Kalite
Yönetim Bilgi Sistemi
Akademik
Veri Yönetim Sistemi
SKS
Uluslararası
Ofis
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi
Kütüphane
İngilizce Hazırlık
Programı