WhatsApp Danışma Hattı
Gizle
► Arşiv
Hocalarımızdan Ortak Bir Kitap Projesi: İslâm Mecmuası

21 Mart 2019

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim elemanlarından Dr. Öğr. Üyesi İlhami Danış, Doç. Dr. Mustafa Göleç ve Arş. Gör. Ömer Faruk Köse tarafından yayına hazırlanan İslâm Mecmuası okuyucularıyla buluştu. 

“Dinli bir hayat, hayatlı bir din” şiarı ile 1914-1918 yılları arasında 63 sayı olarak yayınlanan İslâm Mecmuası’nın çeviri metnine on beş akademisyen katkı sağladı. Zeytinburnu Belediyesi tarafından desteklenen, yürütücülüğünü Dr. Öğr. Üyesi İlhami Danış’ın, danışmanlığını Prof. Dr. M. Fatih Andı ve Prof. Dr. Zekeriya Kurşun’un üstlendiği projenin sonucunda üç ciltlik bir eser ortaya çıktı.

Ziya Gökalp’ten Fuat Köprülü’ye, Şeyhülislam Musa Kazım’dan Şerefeddin Yaltkaya’ya, Halim Sabit’ten M. Şemseddin Günaltay’a geç Osmanlı ve erken Cumhuriyet döneminin önde gelen münevver ve devlet adamlarının yazdığı İslâm Mecmuası; tarihten sosyolojiye, felsefeden din bilimlerine geçiş dönemi Osmanlı Türk aydınının entelektüel hafızası mesabesindedir. Din, devlet ve toplum münasebetlerine dair çözümleme ve önerileriyle kendi zamanında tartışmalara yol açan İslâm Mecmuası bugün de değerini ve güncelliğini korumaktadır.

 
HIZLI MENÜ
Check Feel
Kalite
Yönetim Bilgi Sistemi
Akademik
Veri Yönetim Sistemi
SKS
Uluslararası
Ofis
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi
Kütüphane
İngilizce Hazırlık
Programı